BIBLIA BRZESKA – XVI wieczna perła polskiego renesansu

15 Wrz. 2017

BIBLIA BRZESKA – XVI wieczna perła polskiego renesansu


W dniu 8 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim odbyły się dwa wykłady dr Tomasza Mańko i ks. Romana Lipińskiego pt. „Biblia Brzeska - XVI wieczna perła polskiego renesansu”, które połączone były z ekspozycją Reprintu Biblii Brzeskiej z 1563 roku.

Tematyka wykładów związana była z realizacją przez Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim projektu „Ocalić od zapomnienia -- Szlakiem kulturowego dziedzictwa protestanckiego na ziemi radzyńskiej”, którego celem jest m.in.: zachowanie pamięci i śladów obecności reformacji protestanckiej, jaka miała miejsce na ziemi radzyńskiej, poprzez propagowanie wiedzy historycznej z tej dziedziny, popularyzację dziedzictwa i dorobku kulturowego na drodze organizacji serii wykładów dotyczących różnych aspektów reformacji oraz przywrócenie pamięci o historii reformacji i jej wkładu w rozwój kultury polskiej.

Reprint Biblii Brzeskiej udostępniony został przez Bibliotekę Kościoła Ewangelicko - Reformowanego w Warszawie. Reprint Biblii Brzeskiej z 1563 został wydany ramach niemieckiej serii Biblia Slavica i ukazał się w roku 2001. Honorowy Patronat nad reedycją Biblii Brzeskiej (zwanej także Kalwińską) objął Prezydent RP i napisał do niej wstęp. Tekst przekładu poprzedzają dwa listy wprowadzające: od prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prezydenta Republiki Federalnej Niemiec – Johannesa Raua.

Biblioteka Brzeska_04
Biblioteka Brzeska_03
Biblioteka Brzeska_05
Biblioteka Brzeska_06
Biblioteka Brzeska_07
Biblioteka Brzeska_08
Biblioteka Brzeska_09
Biblioteka Brzeska
[ data dodania : 15 Wrz. 2017 / wizyt : 3262 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook