Festiwal Słowian w Palazzo in Fortezza w Czemiernikach

15 Wrz. 2016

Festiwal Słowian w Palazzo in Fortezza w Czemiernikach


W ostatni weekend sierpnia pałac w Czemiernikach na dwa dni przeniósł się w czasie i stał się wioską słowiańską. Wrota bramy zostały otwarte, a właściciele pałacu i organizatorzy imprezy zapraszali serdecznie wszystkich gości przybyłych z okolic jak i z daleka.

Główną atrakcją wydarzenia była „Wioska Słowiańska” zorganizowana przez Słowiański Gród z Wólki Bieleckiej, gdzie można było  uczestniczyć w warsztatach lepienia z gliny na kole i metodą wałeczkowo-wstęgową, w warsztatach tkackich, zobaczyć jak wykonywano papier czerpany, a także odwiedzić wiele stoisk nawiązujących do życia Słowian. Pięcioro turystów ciekawych nowych wrażeń doświadczyło „życia obozowego” wraz z noclegiem w wiosce słowiańskiej.

Przechadzając się alejkami  po wiosce można było napotkać  piwowara Michała Majchra, który zapoznawał chętnych z dawnymi  sposobami ważenia złotego trunku, odnaleźć stoisko płatnerza, wiernie zrekonstruowane przez Tomasza Samułę i zobaczyć w jaki sposób wykonywano zbroje i hełmy , czy też trafić na pokazy brązownicze, gdzie przy użyciu wiernych kopii narzędzi pokazywano w jaki sposób wykonywano biżuterię i elementy stroju ze stopu miedzi i cyny.  Poza tym przy alejkach rozstawione były liczne stoiska z wypiekami i potrawami, serami ręcznie wyrabianymi, miodami, wypiekami domowymi, ciastkami owsianymi, buraczanymi, marchewkowymi, tradycyjnymi lodami ( dużą popularnością cieszyły się te o smaku marchewkowym, buraczano jabłkowym i bazyliowym), kuchnią wegeteriańską, słowiańską i tradycyjną. Liczne kramy z rękodziełem pod postacią zabawek historycznych ( mieczy, łuków, tarczy), ceramiki, rzeźb, wyrobów tkackich, chodników, bieżników, haftów, poduszek lnianych, malarstwa, wyrobów z drewna, ręcznie robionej biżuterii, materiałowych maskotek i wielu innych.

Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających Palazzo in Fortezza był Otwarty Turniej Łucznictwa Tradycyjnego przygotowany przez Dom Mokoszy, gdzie na zwycięzców czekały nagrody, natomiast amatorzy mogli spróbować swoich sił na torze łuczniczym lub wziąć udział w warsztatach.

W sobotni wieczór  Festiwal uświetnił pokaz ogniowy realizowany przez Teatr Ognia i Papieru z Łodzi, połączony z efektownym przedstawieniem nawiązującym do średniowiecznego kultu ognia. Gród z Wólki Bieleckiej zaprezentował widowisko tańca z ogniem.

Co godzinę na placu załoga Grodu oraz rycerze Bractwa Kasztelanii Sandeckiej realizowali pokazy dla publiczności, a w nich dawne tańce, sojusz plemion, pokazy mody pierwotnej i słowiańskiej, pokaz grupy konnej, która zaprezentowała, w jaki sposób wykonywano cięcie szablą i mieczem oraz zademonstrowała pokaz łuczniczy.  Odbywały się tam również potyczki wojów i walki rycerzy, a chętna młodsza część publiczności wzięła udział w rycerskiej mustrze. Przybyli goście mogli zobaczyć jak mogły wyglądać słowiańskie obrzędy dożynek, zaślubin Dobrawy z Mieszkiem oraz przyjęcie przez niego chrztu.

Zorganizowany przez Fundację Monumentis oraz Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim festiwal cieszył się zainteresowaniem wielu turystów oraz lokalnej społeczności.

Zdjęcia z Festiwalu Słowian w Palazzo in Fortezza

[ data dodania : 15 Wrz. 2016 / wizyt : 3374 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook