I Radzyńskie Targi Historycznej Broni Palnej i Militariów - relacja

31 Lip. 2013

I Radzyńskie Targi Historycznej Broni Palnej i Militariów - relacja


W sobotę 27 lipca 2013 roku na terenie zespołu pałacowo-parkowego Potockich w Radzyniu Podlaskim odbyły się I Radzyńskie Targi Historycznej Broni Palneji Militariów. Miasto odwiedzili pasjonaci historii oręża i militariów: grupy rekonstrukcji historycznych, stowarzyszenia historyczne, kolekcjonerzy, wystawcy i handlarze.

Templariusze z Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej, częstowali nas kawą i napojem po saraceńsku, prezentowali swoje stroje, zbroje i zwyczaje.
Ciekawą rekonstrukcję bitwy pokazało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień'39 z Krakowa a Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Rotmistrza Wincentego Zawadzkiego wraz z Konną Grupą Rekonstrukcji Historycznych Kresy z Białegostoku przedstawiło atak na konny patrol.
Wszystkich obecnych widzów zainteresował również pokaz jedynego w Polsce strzelającego roweru w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji HistorycznejIII Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.
Każdy kto lubi barwy wojskowe mógł wyposażyć swoją garderobę w militarną odzież i gadżety.
Odbyły się też zawody strzeleckie i konkurs historyczny dotyczący dziejów powiatu radzyńskiego. Laureatem konkursu został pan Józef Bagiński z Płocka, który udzielił najwięcej poprawnych odpowiedzi.
Mogliśmy spróbować swoich sił w obsłudze i strzelaniu z łuku dzięki "Tatarzynom" ze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, podziwiać modele samolotów i czołgów oraz wysłuchać rockowego koncertu kapeli "Death Fist".
Sobota upłynęła pod znakiem historii i tematyki militarej oraz wojennej.
Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali Agnieszka i Leszek Jaszczowie - członkowie Wielkiej Czerwonej Jedynki, którzy ze stanowista "amerykańskiej" rejestracji nadzorowali i koordynowali wydarzenie. Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej zaprezentowało natomiast kolekcję broni.

Na Targach można było również odwiedzić stoisko Radzyńskiej Krainy Serdeczności zorganizowane przez pracowników Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim, którzy opowiadali o Radzyńskiej Krainie, przybijali pamiątkową pieczęć z wizyty w Krainie, częstowali krówkami i zachęcali do umieszczania wpisów w Księdze Pamiątkowej dostępnej na co dzień w Punkcie Informacji Turstyczno -Kulturowej w pałacu Potockich. Na stoisku Radzyńskiej Krainy gościła również Radzyńska Izba Regionalna, oferująca sprzedaż pamiątkowych magnesów z Radzynia Podlaskiego, wydanych na naszym terenie publikacji i drewnianych kartek z wizerunkiem pałacu Potockich.
Szlachecka Gościnność została potwierdzona grochówką wojskową, serwowaną także na stoisku Radzyńskiej Krainy Serdeczności.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom imprezy "Radzyń! Do broni!" a w szczególności Panu Andrzejowi Antoniewskiemu ze Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej, który był inicjatorem wydarzenia za trafiony pomysł oraz Państwu Agnieszce i Leszkowi Jaszcz za ogrom profesjonalnej pracy włożonej w przygotowane Targów.

Patronat medialny nad Targami sprawowali: historia.org.pl, iledzisiaj.pl, Słowo Podlasia, Grot i podlasie24.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ich relacjami z wydarzenia.

Zachęcamy do zgłoszenia ciekawych zdjęć z Targów w naszym letnim Konkursie "Uroki Radzyńskiej Krainy Serdeczności" – informacje dostępne na stronie www.

Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska
Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska_02
Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska_03
Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska_04
Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska_05
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_03
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_05
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_10
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_12
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_19
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_20
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_24
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_28
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_35
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_37
Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska_06
Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska_07
Radzyń! Do broni! fot. K.Wodowska_08
Radzyń! Do broni! fot. P. Matysiak_41
[ data dodania : 31 Lip. 2013 / wizyt : 2792 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię

Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin