Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

05 Lut. 2013

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego


15 stycznia 2013 r. Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął nabór wniosków o wpis na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to zbiór informacji o tradycjach wyróżniających określony obszar na terenie Polski. Ma ona służyć promocji i upowszechnianiu wiedzy o tych elementach naszej tożsamości, które nie były dotąd zauważone i docenione.
Lista powstała w wyniku ratyfikowania przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i ma bardzo istotne znaczenie. Jej zadaniem jest przedstawienie bogactwa i różnorodności żywego dziedzictwa niematerialnego a także uznanie dla społeczności kultywujących własne tradycje. Będzie również bazą do umieszczenia naszego niematerialnego dziedzictwa na międzynarodowych listach UNESCO.

"Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje i przekazy ustne, w tym również język, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, a także wiedza i umiejętności, związane z rzemiosłem tradycyjnym. Daje ono podstawę do określania własnej tożsamości poszczególnym osobom i całym grupom - społecznym, narodowym, etnicznym, religijnym. Pozwala na znalezienie i nazwanie wspólnych wartości i celów, a także sposobów funkcjonowania. Przyczynia się również do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz jest źródłem inspiracji dla ludzkiej kreatywności."

Krajową listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wnioski o umieszczenie zjawisk dziedzictwa niematerialnego na Liście przyjmuje Narodowy Instytut Dziedzictwa a składać je mogą społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne.

Szczegółowe informacje na temat procedury składania wniosków znajdziecie klikając tutaj.

Zachęcamy do zgłaszania tradycji, obrzędów czy potraw regionalnych wywodzących się z terenu powiatu radzyńskiego i kształtujących nasze lokalne tożsamości.


Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

[ data dodania : 05 Lut. 2013 / wizyt : 4264 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook