Drukuj Poleć znajomemu Tagi 3
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę
Muzeum na kółkach jest już w Radzyniu Podlaskim

28 Sie. 2014

"Muzeum na kółkach" jest już w Radzyniu Podlaskim


Edukacyjna wystawa „Muzeum na kółkach" w Radzyniu Podlaskim   zlokalizowana jest na dziedzińcu pałacu Potockich i gościć będzie do 29 sierpnia 2014 r.Otwarta jest w godzinach 12:00 - 18:00. 

Podczas trwania wystawy będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z radzyńskimi koordynatorami lokalnymi -  Jolantą Bilską (Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła) II oraz Jakubem Jakubowskim (Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury "Stuk-Puk"), a partnerami lokalnymi są: Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim i Miasto Radzyń Podlaski

Koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących wystawie:

  • folder "Żydzi w Radzyniu Podlaskim. Historia i kultura"
  • wystawę fotografii Żydzi radzyńscy (na Pl. Wolności)
  • degustację potraw tradycyjnej kuchni żydowskiej oraz wieczór szabasowy (29.08. od godz. 17:00 w pałacu Potockich)
  • bezpłatne pokazy filmów z10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” (od godz. 18:00 w kawiarni "Kofi&Ti")
  • koncert Beryozkele – kołysanki jidysz (7.09. - niedziela - o godz. 19:00 w kawiarni "Kofi&Ti")

"Muzeum na kółkach" jest częścią projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe finansowanego z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal 1000 - letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko - żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego. 

Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 w Warszawie. Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców (m.in. Brzeziny, Krosno, Kock, Gniewkowo, Supraśl) oraz wybrane festiwale kulturalne (m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc wystawa zagości na trzy dni. Projekt w latach 2014-2016 odwiedzi 47 miejscowości w całej Polsce.

Następną trasę przedstawia mapka: mapka trasy
 

Zdjęcia: Zofia Biernacka, WSPÓŁPRACOWNICZKA MUZEUM NA KÓŁKACH

Muzeum na kółkach w Radzyniu Podlaski. Fot. Zofia Biernacka
Muzeum na kółkach w Radzyniu Podlaski. Fot. Zofia Biernacka
Muzeum na kółkach w Radzyniu Podlaski. Fot. Zofia Biernacka
Muzeum na kółkach w Radzyniu Podlaski. Fot. Zofia Biernacka
[ data dodania : 28 Sie. 2014 / wizyt : 2909 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię

Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin