Niedziela Palmowa w Borkach

07 Kwi. 2015

Niedziela Palmowa w Borkach


„Rok w Obrzędach i Zwyczajach Ludowych na Południowym Podlasiu” 

     W Niedzielę Palmową w Gminie Borki rozpoczęto kolejną edycję „Roku w Obrzędach i Zwyczajach Ludowych na Południowym Podlasiu”. Imprezą otwierającą były XVII Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną, w ramach których odbył się koncert pieśni wielkopostnych rzadko śpiewanych, konkurs na najbardziej okazałą palmę wielkanocną wykonaną w sposób tradycyjny, na tradycyjną potrawę wielkopostną i wielkanocną oraz konkurs dla dzieci na najładniejszą pisankę wielkanocną wykonaną w sposób tradycyjny.

       Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem i procesją z palmami, następnie mszą, po której odbył się koncert pieśni wielkopostnych rzadko śpiewanych poprowadzony przez panią Irenę Skowron. W konkursie wzięło udział 19 zespołów wokalnych powiatu radzyńskiego, parczewskiego i lubartowskiego. W Zespole Placówek Oświatowych na hali sportowej odbyła się prezentacja potraw, degustacja oraz podsumowanie konkursów.

     Konkurs na najbardziej okazałą palmę wielkanocną wykonaną w sposób tradycyjny oceniali: dr Janina Biegalska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, pan Andrzej Sar z  Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz pan Andrzej Kosek z Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Osowińskiej.

Po obejrzeniu i ocenie 17 palm komisja nagrodziła: Zespół Śpiewaczy z Talczyna, Zespół Śpiewaczy z Sitna, Zespół „Tradycja” ze Stoku, Zespół „Górczanki” z Górki Kockiej, Zespół „Jednolatki” z Miłkowa oraz wyróżnić: Grupę wokalną przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej, Zespół Śpiewaczy z Nowin, Zespół Śpiewaczy z Woli Chomejowej, Zespół Śpiewaczy z Tchórzewa, Zespół Śpiewaczy z Olszewnicy, Zespół „Senior” z Ulana, Zespół Śpiewaczy z Krasewa, Zespół Śpiewaczy z Maruszewca, Technikum w Woli Osowińskiej, Koło Regionalne w Białej, „Przegalinianki” z Przegalin Dużych, „Szlachcianki” z Przegalin Małych.

       Konkurs na najładniejszą tradycyjna pisankę wielkanocną oceniali: dr Mariola Tymochowicz, dr Janina Biegalska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Małgorzata Tokarska.

Po obejrzeniu i ocenie 28 prac komisja postanowiła nagrodzić: Gabrielę Kosek z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Natalię Grzejdak z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Aleksandrę Kozieł z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Weronikę Siudaj z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Paulinę Sałatę z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Weronikę Siudaj z Gimnazjum w Borkach, Weronikę Zając z Gimnazjum w Woli Osowińskiej, Jana Koska z Gimnazjum w Woli Osowińskiej.

      Konkurs na tradycyjną potrawę wielkopostną i wielkanocną oceniali: dr. Mariola Tymochowicz, Małgorzata Tokarska, Beata Orlicz, Urszula Sawczuk - Kierownik ODR w Radzyniu Podlaskim.

W konkursie wzięło udział 17 zespołów śpiewaczych. Po degustacji wszystkich zgłoszonych potraw komisja oceniła i postanowiła nagrodzić: Zespół „Jednolatki” z Miłkowa (bigos buraczany), Grupę wokalną przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej (kapusta postna duszona, barszcz chrzanowy), Zespół Śpiewaczy z Talczyna (kulebiak i kluchy chlebowe) oraz wyróżnić: Zespół Olszewianki z Olszewnicy (zupa chlebowa), Koło Regionalne w Białej (zupa grzybowa z kluskami i prażuchy), Zespół Śpiewaczy w Woli Chomejowej (sodziaki).

       Organizatorzy dziekują za udział w uroczystościach wszystkim mieszkańcom gminy Borki i okolic, twórcom ludowym, artystom amatorom a szczególne podziękowania kierują do Tadeusza Sławeckiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Sławomira Sosnowskiego - Marszałka Województwa Lubelskiego, Lucjana Kotwicy - Starosty Radzyńskiego, Józefa Obroślaka wicedyrektoa Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Urszuli Sawczuk kierownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego   w Radzyniu Podlaskim, Katarzyny Krupskiej-Grudzień, Radosława Sałaty - Wójta Gminy Borki oraz Renaty Leszcz - wicewójta Gminy Borki i  Andrzeja Chojnackiego - przewodniczącego Rady Gminy Borki.

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej.

Współorganizatorzy wydarzenia: Zespół Placówek Oświatowych z panią dyrektor Jolantą Guz, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Borkach z księdzem Kazimierzem Dudkiem oraz Zespół Śpiewaczy w Sitnie.

Impreza zorganizowna została dzięki wsparciu finansowemu Województwa Lubelskiego,   Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim oraz Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Borkach.

Opracowanie na podstawie sprawozdania z realizacji zadania.

fot. GOK w Borkach z/s w Woli Osowińskiej

Niedziela Palmowa Borki 2015
Niedziela Palmowa Borki 2015_02
Niedziela Palmowa Borki 2015_03
Niedziela Palmowa Borki 2015_04
Niedziela Palmowa Borki 2015_05
Niedziela Palmowa Borki 2015_06
Niedziela Palmowa Borki 2015_07
Niedziela Palmowa Borki 2015_08
Niedziela Palmowa Borki 2015_09
Niedziela Palmowa Borki 2015_10
Niedziela Palmowa Borki 2015_11
Niedziela Palmowa Borki 2015_12
Niedziela Palmowa Borki 2015_13
Niedziela Palmowa Borki 2015_14
Niedziela Palmowa Borki 2015_15
Niedziela Palmowa Borki 2015_16
Niedziela Palmowa Borki 2015_17
Niedziela Palmowa Borki 2015_18
Niedziela Palmowa Borki 2015_19
Niedziela Palmowa Borki 2015_20
[ data dodania : 07 Kwi. 2015 / wizyt : 2463 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię

Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin