Ocalić od zapomnienia - Prezentacja Święta Chanuka

16 Gru. 2016

Ocalić od zapomnienia - Prezentacja Święta Chanuka


W dniu 7 grudnia 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim oraz w dniu 10 grudnia 2016 r. w Zborze „Nowe Jeruzalem”, w ramach realizowanego projektu „Ocalić od zapomnienia - Szlakiem dziedzictwa żydowskiego: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”, odbyły się prezentacje Święta ”Chanuka". W obu prezentacjach uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym nauczyciele i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Prezentacje rozpoczęły się zapaleniem świec chanukowych i odmówieniem żydowskiej liturgicznej modlitwy, przez co uczestnicy zostali wprowadzeni w atmosferę tego święta obchodzonego przez radzyńskich żydów. Zgromadzeni wysłuchali też kilku pieśni w języku hebrajskim chwalących Boga oraz skosztowali tradycyjnych potraw żydowskich oferowanych w trakcie tego święta. Wykład dr Tomasza Mańko ukazał uczestnikom istotę i znaczenie święta Chanuka dla judaizmu oraz jego odniesienia do chrześcijaństwa. W trakcie obu spotkań można było zapoznać się z ekspozycją przedmiotów (Tora, Talmud babiloński, mezuza, menora, szofar, tałes, jarmułki, kielich paschalny, fragment Tory odnaleziony w Wohyniu oraz kartek z książek religijnych odnalezionych w Radzyniu Podlaskim) związanych z tradycją żydowską.

W ramach realizacji projektu odbyły się wykłady w I LO w Radzyniu Podlaskim oraz w Zborze KCHWE „Nowe Jeruzalem” w Radzyniu Podlaskim połączone z prezentacją praktyk i zwyczajów religijnych obecnych w trakcie niektórych świąt żydowskich, jak: Szabat, Pesach, Szawuot, Chanuka, Rosz Ha Szana oraz degustacją tradycyjnych potraw żydowskich oferowanych w trakcie tych świąt; wycieczka szlakiem cmentarzy żydowskich na terenie powiatu radzyńskiego: w Wohyniu, Czemiernikach i Radzyniu Podlaskim połączona z wykładem o żydowskich praktykach i zwyczajach religijnych w odniesieniu do śmierci i pogrzebu oraz odmówieniem żydowskiej modlitwy za zmarłych „Kadisz” i zapaleniem świecy na cmentarzu żydowskim w Radzyniu Podlaskim; koncert muzyki żydowskiej w kinie „Oranżeria” w wykonaniu zespołu Jarmuła Band połączonego z wykładem nt. roli uwielbienia Boga w życiu religijnym; ekspozycja żydowskich przedmiotów religijnych (Tora, Talmud babiloński, mezuza, menora, szofar, tałes, jarmułki, fragment Tory odnaleziony w Wohyniu oraz kartek z książek religijnych odnalezionych w Radzyniu Podlaskim) związanych z tradycją żydowską. Na zakończenie projektu zostanie wydany okolicznościowy folder „Ocalić od zapomnienia-Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”.

Projekt jest współfinansowany przez Powiat Radzyński.

Cmentarz żydowski w Czemiernikach
cmentarz żydowski w Wohyniu
dęcie w róg szofaru
Dyrektor Barbara Banaszczyk opowiada o cmentarzu żydowskim w Wohyniu
Dyrektor Ireneusz Kaczorek opowiada o historii Żydów z Czemiernik
ekspozycja przedmiotów związanych z tradycją żydowską
koncert muzyki żydowskiej zespołu Jarmuła Band
Ocalić od zapomnienia
potrawy  pesachowe
prezentacja święta Pesach w Zborze KCHWE Nowe Jeruzalem w Radzyniu Podlaskim
Szabat w I LO w Radzyniu Podlaskim
Szawuot w I LO w Radzyniu Podlaskim
szofar używany w trakcie święta Rosz Ha Szana
śpiewamy tradycyjne pieśni żydowskie
uczestnicy kolacji Szabasowej w I LO w Radzyniu Podlaskim
uczestnicy Szawuot w I LO w Radzyniu Podlaskim
wykład dr Tomasza Mańko nt święta Pesach
zapalenie świec chanukowych w I LO w Radzyniu Podlaskim
Ocalić od zapomnienia
zdjęcie do opisu projektu
[ data dodania : 16 Gru. 2016 / wizyt : 4000 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook