Wohyńskie wesele w II połowie XX wieku

22 Sie. 2016

"Wohyńskie wesele w II połowie XX wieku"


Na terenie Gminy Wohyń aktualnie realizowany jest projekt "Wohyńskie wesele w II połowie XX wieku". Koło Gospodyń Wiejskich w Wohyniu, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Wohyń "Echo", postanowiły stworzyć film pokazujący obszerny fragment obrzędu weselnego z lat 60-tych ubiegłego stulecia, począwszy od wyjścia nowożeńców z kościoła do zabaw oczepinowych. Projekt powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Wohyniu. Członkinie koła odwiedzały najstarszych mieszkańców gminy, zbierały stare pieśni i opowieści o tym jak przebiegało wesele w dawnych czasach. Na tej podstawie powstał pomysł początkowo na inscenizację, a w efekcie prac na sfabularyzowany scenariusz z wątkiem nieszczęśliwej miłości.  Jako wykonawcę filmu wytypowano– Studio Medialne „Kafka” z Łukowa. Ogólnym zamiarem przedsięwzięcia jest propagowanie filmu i jego wartości w formie cyfrowej (dvd, internet, media społecznościowe, prasa).

Najważniejszym celem  projektu jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa regionalnej kultury i tradycji ludowej zawartej, w nieznanych dla obecnej młodzieży, obrzędach i zwyczajach. Poprzez język filmu jego twórcy pragnął odnowić i zakorzenić w uczestnikach i odbiorcach, ducha tamtych czasów, oddać kontekst kulturowy i naświetlić rys historycznych wydarzeń minionego okresu, doskonale obrazujących styl i warunki życia, zwyczaje, słownictwo i atmosferę święta jakim było wesele.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu zadania publicznego przez Powiat Radzyński, Gminę Wohyń, oraz dzięki środkom z programu „Działaj Lokalnie”. Film powstaje przy zaangażowaniu pokaźnego grona szczodrych sponsorów oraz wspaniałych wolontariuszy na czele z utalentowaną młodzieżą. Wartością dodaną projektu jest bez wątpienia integracja pokoleń wokół kultury ludowej i wspólna praca nad jej propagowaniem.

Na przełomie sierpnia i września został zarejestrowany materiał filmowy i dźwiękowy. Obecnie trwa postprodukcja. Organizatorzy spodziewają się, że na początku września ukaże się w internecie zwiastun filmu, zaś właściwa premiera odbędzie się na początku października w Wohyniu.

Do grona sponsorów i przyjaciół projektu  należą: Powiat Radzyński, Gmina Wohyń, Program „Działaj Lokalnie”, Fundacja „Akcja Działa”, Radzyńska Kraina Serdeczności, Bank Spółdzielczy w Radzyniu, „Welmax Paper Sp.z o.o.” pana Wiesława Adamowicza, Zakładu Komunalny Pryzmat w Wohyniu, Masarnia "Zemat" pana Zdzisława Trościańczyka, Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów pana Waldemara Grzywny, Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw „Nasz Sad” pan Jerzy Gurtat wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy pan Marek Kratiuk i wiele, wiele innych osób, które zdecydowały się wesprzeć projekt.

DSC_5050
DSC_4840
DSC_4867
DSC_4870
DSC_4902
DSC_4918
DSC_4960
DSC_4993
DSC_5015
[ data dodania : 22 Sie. 2016 / wizyt : 3721 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook