Study tour dla dziennikarzy

28 Paź. 2011

Study tour dla dziennikarzy


W dniu 15 października 2011 r. na terenie Powiatu Radzyńskiego odbył się study tour dla dziennikarzy prasy turystycznej i regionalnej zorganizowany w ramach promocji Radzyńskiej Krainy Serdeczności - turystycznej marki głównej powiatu radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski i jej czterech produktów:

  • Naturalnie aktywni”,
  • Folklor ze smakiem”,
  • Co nam w duszy gra”,
  • Szlachecka gościnność
    wypracowanych w ramach Programu rozwoju i promocji turystyki Powiatu Radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski – opracowanie i promocja markowych produktów turystycznych i kulturowych obszaru, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej VII Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna, Działania 7.2 Promocja kultury i turystyki.

Dziennikarze na wstępie zostali zapoznani z Projektem, następnie odbyli spacer po Radzyniu Podlaskim z audio-guid'em (audio przewodnik po mieście oraz 30 urządzeń do jego odsłuchiwania, to jeden efektów realizacji Projektu), podczas którego poznali architekturę i dzieje radzyńskiej rezydencji magnackiej – dzieła Eustachego Potockiego i jego architekta Jakuba Fontany, historię miasta i jego mieszkańców.
Zwiedzili również kościół Trójcy Św., który reprezentuje typ tzw. renesansu lubelskiego (łączy on elementy włoskiego renesansu, manieryzmu i gotyku) oraz Izbę Pamięci Karola Lipińskiego (prowadzi ją Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Lipińskiego) , gdzie zapoznali się z życiem i twórczością genialnego radzyńskiego wiolinisty.

Kolejnym, niezwykle interesującym punktem programu było zwiedzanie Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK – jednego z filarów Radzyńskiej Krainy Serdeczności - turystycznej marki powiatu radzyńskiego i lidera na polskim rynku producentów serów. Dziennikarze mieli możliwość podejrzenia „od kuchni” jak powstają i jak smakują słynne radzyńskie długodojrzewające sery marki „Old Poland” - Bursztyn, Rubin, Grand Gauda i Grand Radamer. Na zwiedzających ogromne wrażenie wywarła pasja i wielkie serce, jakie pracownicy SPOMLEKU wkładają w produkcję swoich wyrobów.

Następnie uczestnicy study tour kontynując rozpoczętą w radzyńskiej rezydencji podróż do czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej - szlakiem siedzib magnackich i szlacheckich udali się do Czemiernik.

W Czemiernikach zwiedzili renesansową fortalicję, którą tworzy zespół pałacowo – parkowy i fortyfikacje wybudowane w stylu starowłoskim, o kształcie regularnego wieloboku, złożone z czterech bastionów oraz kurtyn i fosy. Obecnie obiekt jest odrestaurowywany. Jest on własnością Fundacji „Fortalicja Czemierniki” (http://www.ffc.org.pl/), która w 2010 roku zawarła umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013 projektu „Rewitalizacja zabytkowego pałacu w Czemiernikach jako ważnego ośrodka kultury i turystyki w regionie”.
Poznali też bogatą historię kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa – budynek wzniesiony został w stylu renesansu lubelskiego.
Przewodnikiem po Czemiernikach był Pan Marian Mazurek, miejscowy regionalista, autor licznych publikacji o tematyce regionalnej, m.in. prawie 730 stronnicowej publikacji monograficznej pt. "Czemierniki. Ziemia czemiernicka. Ludzie. Wydarzenia Pamiątki.", która w konkursie KSIĄŻKA ROKU organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, w 2009 r. zajęła I miejsce W kategorii Lubelszczyzna – wydawnictwo monograficzne.

Kolejnym punktem programu była przejażdżka po niezwykle urokliwej dolinie Tyśmienicy będącej rajem dla ornitologów objętej międzynarodowymi programami ochrony przyrody: ECONET-PL, CORINE i NATURA 2000.

Przejeżdżając przez Borki - wieś gminną z zespołem pałacowo-parkowym leżącym w dolinie Bystrzycy oraz młynem wodnym i malowniczymi stawami dziennikarze dotarli do Woli Osowińskiej, gdzie odkrywali wieś z jej kulturą i smakiem.

Zwiedzając Izbę Regionalną prowadzoną przez Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego poznali materialną kulturę ludową - tradycyjne stroje ludowe, dawne przedmioty codziennego użytku, plastykę obrzędową, narzędzia i wyroby tkackie - oraz historię wsi Wola Osowińska.Przewodnikiem był Andrzej Kosek, prezes Towarzystwa.

Rozsmakowywali się również w tradycyjnych potrawach regionalnych – m.in. kartoflakach, racuchach z jabłkami, kwasem chlebowym, czy chlebie domowego wypieku - przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury.

Z Woli Osowińskiej wróciliśmy do Radzynia Podlaski, by tym razem usłyszeć „Co nam w Duszy Gra”, czyli poznać artystyczną odsłonę Radzynia.

Najpierw wzięliśmy udział w wernisażu wystawy pastelistów węgierskich (galeria „Oranżeria”) a następnie w znakomitym koncercie inaugurującym XXVIII Dni Karola Lipińskiego w wykonaniu Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego z udziałem skrzypka Krzysztofa Jakowicza. Na koncercie prezentowana była muzyka Karola Lipińskiego i jego ucznia Henryka Wieniawskiego.

Wszyscy uczestnicy study tour otrzymali zestawy informacyjno-promocyjne – informacja o projekcie „Program rozwoju i promocji turystyki Powiatu Radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski – opracowanie i promocja markowych produktów turystycznych i kulturowych obszaru”, dokument „Strategia rozwoju i promocji markowych produktów turystycznych i kulturowych Powiatu Radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski na lata 2010 – 2020”, folder promocyjny „Radzyńska Kraina Serdeczności” oraz folder wystawy poplenerowej pleneru malarsko-fotograficznego Radzyń 2011 „Serdeczne inspiracje”, który został zorganizowany w ramach promocji Projektu i Radzyńskiej Krainy Serdeczności.

Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
Study tour dla dziennikarzy - fot. B. Sozoniuk
[ data dodania : 28 Paź. 2011 / wizyt : 6080 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook