Święto Szawuot w Radzyniu Podlaskim

27 Cze. 2016

Święto Szawuot w Radzyniu Podlaskim


W dniu 2 czerwca 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim oraz w dniu 10 czerwca w Zborze „Nowe Jeruzalem”, w ramach realizowanego projektu „Ocalić od zapomnienia - Szlakiem dziedzictwa żydowskiego: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”, odbyły się prezentacje biblijnego święta ”Szawuot". W ramach tych prezentacji uczestnicy wysłuchali okolicznościowego wykładu o istocie i znaczeniu święta Szawuot, usłyszeli modlitwy i pieśni, jakie były obecne w żydowskich domach modlitwy na terenie powiatu radzyńskiego oraz zasmakowali żydowskich potraw serwowanych w trakcie tego święta. W obu prezentacjach uczestniczyło ponad 100 osób, w tym m. in. uczniowie radzyńskich szkół, nauczyciele, dzieci oraz osoby dorosłe.
W prezentacji święta Szawuot w Zborze „Nowe Jeruzalem” wzięli udział przedstawiciele mesjańskiej wspólnoty żydowskiej z Krymu na Ukrainie, którzy prowadzili modlitwy w języku hebrajskim oraz przybliżyli istotę tego święta. Obie prezentacje rozpoczęły się zapaleniem świec i odmówieniem modlitwy, przez co zapanowała atmosfera  święta obchodzonego przed laty przez radzyńskich żydów. Wykład dr Tomasza Mańko ukazał wszystkim uczestnikom istotę i znaczenie święta Szawuot dla judaizmu, jak też uwypuklił związki z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego.

Więcej informacji tutaj.


Oto  kilka świadectw uczestników:
(...) bardzo podobała mi się prezentacja Święta Szawuot. Wszystko co temu towarzyszyło, miało w sobie coś bardzo wyjątkowego. Poruszył mnie wykład przedstawiający biblijne znaczenie tego święta, prowadzone uwielbienie dla Boga w języku hebrajskim, możliwość skosztowania potraw – wszystko to nadało temu wydarzeniu niepowtarzalny klimat.

Jestem pod ogromnym wrażeniem uroczystości jaka miała miejsce w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim. Duchowa atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu była wyjątkowa. Zapalenie świec, pieśni i modlitwy w języku hebrajskim dały mi możliwość odczucia atmosfery panującej w domach i synagogach żydowskich na terenie Radzynia Podlaskiego w trakcie tego święta. Jestem przekonany, że poznając tradycję i kulturę żydowską, poznaję korzenie mojej wiary chrześcijańskiej. Po zapoznaniu się z wykładem dr Tomasza Mańko potrafię rozpoznać związki święta Szawuot z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego. Gratuluję organizatorom realizacji tak arcyciekawego projektu. Jest to ważne dla kultury na naszym terenie”.

Zadanie  współfinansowane przez Powiat Radzyński

[ data dodania : 27 Cze. 2016 / wizyt : 3789 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook