Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim

01 Gru. 2016

Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim


W ramach projektu „Ocalić od zapomnienia-Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne” realizowanego przez Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim, w dniu 4 listopada 2016 r. zorganizowana została wycieczka szlakiem cmentarzy żydowskich w powiecie radzyńskim.
W wycieczce uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. W trakcie wycieczki uczestnicy wysłuchali wykładu dr Tomasza Mańko nt. Praktyk i religijnych zwyczajów żydowskich w odniesieniu do śmierci i pogrzebu oraz zapoznali się z historią cmentarzy żydowskich na terenie powiatu radzyńskiego.
Po żydowskim cmentarzu w Wohyniu uczestników wyjazdu oprowadziła Pani Barbara Banaszczyk Dyrektor Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu. Tą nekropolią żydowską opiekują się nauczyciele i młodzież z miejscowego Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich, w Wohyniu, którzy każdego roku prowadzą prace porządkowe i inwentaryzacyjne. Większość macew na wohyńskim kirkucie stanowią narzutowe głazy granitowe bez zdobień. W wyniku prac rewitalizacyjnych na cmentarz powróciły fragmenty zdobionych macew, na których znajdują się księgi, świecznik, modlitewnik, ptaki.
Z kolei w Czemiernikach przewodnikiem był Pan Ireneusz Kaczorek Dyrektor Gimnazjum im. hm Michała Stefana Lisowskiego. Wszyscy mogli wysłuchać interesującej i bogatej historii Czemiernik, w tym z odniesieniem do dziejów ludności żydowskiej. Na miejscowym cmentarzy parafialnym uczestnicy wycieczki poznali interesującą historię związaną z postacią księdza Podgórniaka, który w trakcie II wojny światowej ocalił od śmierci dwie żydówki. Za ten bohaterski czyn otrzymał z Instytutu Yad Vashem Medal Sprawiedliwego Wśród Narodów.
Cmentarzem żydowskim w Czemiernikach opiekuje się Czemiernickie Towarzystwo Regionalne. Końcowym etapem wycieczki była wizyta na kirkucie w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Lubelskiej. Uczestnicy zapoznali się z historią żydowskich cmentarzy w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Zabielskiej oraz ulicy Lubelskiej oraz z treścią żydowskiej modlitwy za zmarłych Kadisz, która jest uwielbieniem Boga w ręku którego znajduje się los każdego człowieka. Na zakończenie przedstawiciel radzyńskiej młodzieży zapalił pamiątkową świecę przy Tablicy Pamięci Żydów radzyńskich oraz odmówiliśmy Modlitwę Kadisz.

dr Tomasz Mańko

Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_02
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_03
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_04
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_05
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_06
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_07
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_08
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_09
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_11
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_12
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_13
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_14
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_15
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_16
Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim_17
[ data dodania : 01 Gru. 2016 / wizyt : 3458 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook