Turystyka w Radzyńskiej Krainie Serdeczności

15 Gru. 2015

Turystyka w Radzyńskiej Krainie Serdeczności


Mijający rok obfitował w Powiecie Radzyńskim  w ciekawe wydarzenia w obszarze turystyki i rekreacji oraz animacji czasu wolnego. Wiele z nich było wspierane finansowo przez samorząd Powiatu.  Były to m.in.: Memoriał Kawaleryjski o Szablę Majora Jaworskiego w Woli Osowińskiej, Festiwal Łucznictwa Tradycyjnego w Czemiernikach, Motopiknik w Komarówce Podlaskiej, Regionalny Kiermasz Sztuki Ludowej w Kolembrodach, Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku Wiem jak żyć, aby zdrowym być w Radzyniu Podlaskim, Finał Oddziałowy XLII  Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, Ogólnopolski Pieszy Rajd Kleebergowski, Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa, Jesienne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w biegach przełajowych.

Infrastruktura turystyczna w powiecie.

W celu tworzenia i wzbogacania oferty turystycznej Powiat Radzyński sukcesywnie powiększa bazę turystyczną. W Roku 2013 został utworzony Szlak jeździecki historyczno-przyrodniczy Radzyńskiej Krainy SerdecznościW 2015 roku został oddany do użytku PUNKT WIDOKOWY w dolinie Tyśmienicy w NiewęgłoszuKolejna propozycja dla turystów, która powstała na przełomie 2014 i 2015 roku, to Przystań Naturalnie Aktywnych w Niewęgłoszu. 

Nakłady finansowe powiatu na turystykę

Wartość infrastruktury turystycznej wykonanej przez Powiat Radzyński w 2014 i 2015 r. wynosi 174 tys. zł, a uzyskane dofinansowanie prawie 80 tys. zł.
Prowadzenie Punktu Informacji Turystyczno-Kulturowej to roczny koszt niespełna 50 tys. zł.
Powiat również wspiera finansowo wydarzenia turystyczne organizowane przez stowarzyszenia. W 2015 r. była to kwota 9200 zł.

Na publikacje – trzy przewodniki turystyczne (Za głosem bąka w dolinie Tyśmienicy, Na szlaku tradycji i kultury ludowej, Szlak siedzib magnackich i szlacheckich) oraz turystyczną mapę powiatu w skali 1 : 65 000 zawierającą opis szlaku Radzyńskiej Krainy Serdeczności – przeznaczone zostały środki w wysokości 7 800 zł.

Punkt Informacji Turystyczno-Kulturowej

Punkt Informacji Turystyczno-Kulturowej w Radzyniu Podlaskim prowadzi Starostwo Powiatowea współfinansuje Miasto Radzyń Podlaski.
Znajduje się on w pałacu Potockich i jest czynny w dni powszednie w godzinach 11:00-15:30 w sezonie turystycznym, tj. od początku kwietnia do końca października oraz w terminach umówionych z grupami wycieczkowymi. Poza sezonem informacja turystyczna funkcjonuje w Starostwie Powiatowym, w Wydziale Spraw Społecznych.

Punkt IT-K zajmuje się obsługą turystów indywidualnych i grupowych oraz gromadzeniem danych statystycznych.

Można stwierdzić, że liczba turystów poszukujących pomocy w radzyńskim punkcie IT sukcesywnie rośnie. W roku 2015 PIT-K obsłużył 1015 turystów, spośród nich  420 skorzystało z audio przewodników po mieście.

Odwiedzający PIT-K  najczęściej pytają o atrakcje turystyczne w powiecie radzyńskim,  dostępne trasy rowerowe, szlaki turystyczne, zaplecze gastronomiczne i noclegowe,  możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego czy terminy i programy cyklicznych imprez sportowych czy kulturalnych. Korzystają też z materiałów zgromadzonych w Punkcie oraz infokiosku. Zainteresowani turyści otrzymują też pieczęć pamiątkową a korzystający z audio-przewodników także okolicznościowe certyfikaty.

Oferta PIT-K obejmuje również tworzenie tras wycieczek po powiecie, organizowanie pobytów na terenie powiatu, prowadzenie badań ruchu turystycznego i rynku turystycznego, organizację i współorganizację wydarzeń oraz integrację ze środowiskiem turystycznym w regionie, organizację wycieczek krajoznawczych na terenie Radzyńskiej Krainy Serdeczności dla biur podróży.

W 2013 r. PIT-K w Radzyniu Podlaskim przystąpił do Certyfikacji Punktów Informacji Turystycznej realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem Regionalnych Organizacji Turystycznych. Otrzymał Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej z jedną gwiazdką, dzięki czemu został włączony do krajowej sieci standaryzowanych jednostek informacji turystycznej. W roku 2015 ponownie PIT-K został zgłoszony do Certyfikacji i otrzymał dwie gwiazdki co potwierdza progres w pracy punktu oraz wzrost ruchu turystycznego.

Certyfikowanie punktów IT zostało zapoczątkowane przez Polską Organizację Turystyczną w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi turystów i odwiedzających. Aby otrzymać certyfikat POT punkty IT muszą spełnić określone wymogi dotyczące wyposażenia, jakości obsługi i doświadczenia informatorów.

Poza obsługą ruchu turystycznego ważnym zadaniem Punktu jest promocja Miasta Radzyń Podlaski i Powiatu Radzyńskiego oraz ich turystycznej marki „Radzyńska Kraina Serdeczności”.

Dlatego PIT-K aktywnie uczestniczył w promocji pałacu Potockich w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler 7 Nowych Cudów Polski poprzez rozmowy z dziennikarzami NG, wymianę korespondencji elektronicznej oraz przekazywanie materiałów, w tym fotografii.

PIT-K organizował również stoiska promocyjne. Zorganizował również konferencję prasową w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie.

Zainteresowanych historią powiatu radzyńskiego, atrakcjami turystycznymi oraz infrastrukturą a także możliwością spędzenia czasu w powiecie radzyńskim – Radzyńskiej Krainie Serdeczności zapraszamy na stronę www.krainaserdecznosci.pl oraz na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/krainaserdecznosci.

Wybrane wpisy z księgi pamiątkowej (pisownia oryginalna)

Niektórzy turyści zapisują swoje wrażenia z pobytu w Radzyńskiej Krainie Serdeczności w księdze pamiątkowej będącej na wyposażeniu Punktu I T-K.

28.04.2015
3 dniowa wyprawa w lubelskie – wreszcie coś innego, polecamy. Agnieszka i Wojtek

06.05.2015
Serdeczne podziękowania za materiały promujące region, dla Pani tak uroczej jak region Radzynia i Bugu i przepięknej przyrody, która swoim urokiem urzeka i aż prosi o powrót tutaj oraz przekazanie i promowanie regionu w Zachodniopomorskim. Tereska (Ania)

15.06.2015
Cała przyjemność nasza znaleźć się w Radzyniu Podlaskim a w nim w informacji turystycznej, gdzie cudowna pani ukazała nam całe piękno tego miasta. Barbara i Zygmunt Kwiatkowscy z Gdańska

5.06.2015
Serdecznie dziękujemy za udostępnienie możliwości obejrzenia zespołu Pałacowego. Jesteśmy mile zaskoczeni obsługą punktu informatycznego. Bardzo dziękujemy. J.A. Polakowscy, Ostrów Mazowiecki

14.07.2015
Wspaniała obsługa – oby tak dalej – oby pałac był przywrócony do swojej świetności.
Eugeniusz

06.08.2015
Thank you so much for letting us look found your beautiful grounds. The place is stunning and the weather has been amazing. From Northern Ireland -Brian Fair

An amazing tour – such a beautiful town with a fascinating history. Thank you! Ireland – Grace Dovgleis

Fab tour! Loved seeing Beautiful Radzyn! Kakle Mash – N. Ireland

25.08.2015
Super zwiedzanie i wspaniale przygotowany dalszy plan podróży, dziękujemy! Tata, córka, babcia

19.10.2015
Świetny pomysł z tym audio+przewodnikiem! Miasteczko z pięknym pałacem i kościołem. Polecamy! Corinne i Maciej z Poznania

[ data dodania : 15 Gru. 2015 / wizyt : 5090 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook