VI Wojewódzki Konkurs Zespołów Tanecznych

11 Cze. 2013

VI Wojewódzki Konkurs Zespołów Tanecznych


Już od 6 lat w Referat Kultury w Ulanie-Majoracie integruje środowiska taneczne w ramach Wojewódzkiego Konkursu Zespołów Tanecznych o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego poprzez konfrontacje dorobku  artystycznego zespołów dziecięcych i młodzieżowych. W tym roku uczestnikami byli tancerze z Chełma, Łęcznej, Piask, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Trzebieszowa, Kąkolewnicy i Domaszewnicy.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Pan Andrzej Marciniuk Kierownik Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, który reprezentował Marszałka Województwa Lubelskiego; Pan Jan Łaski Wójt Gminy Ulan-Majorat, Pani Eulalia Mikołajuk Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majorat , Pani Joanna Klimiuk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobolach, Pani Teresa Wierzchowska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy, Pani Bożena Krawczyk Dyrektor GZEAS w Ulanie-Majoracie; Pani Magdalena Domańska Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie, oraz  Pani Maryla Burczaniuk pracownik Lokalnej Grupy Działania „Zapiecek" w Radzyniu Podlaskim.
 
W tegorocznej edycji konkursu zespoły prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Oceniający konkurs wyłonili laureatów i przyznali nagrody od pierwszego do trzeciego miejsca wraz z wyróżnieniami (słownymi) tak dla zespołów uczestniczących jak i kilku tancerek. Po burzliwych obradach komisja w składzie: Marcin Snuzik – przewodniczący komisji, Prezes Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych,  trener tańca sportowego i  instruktor Polskich Tańców Narodowych, choreograf i kierownik zespołu „Ulaniacy” i „Małe Podlasie”; Konrad Matysek - wielokrotny finalista i laureat mistrzostw Polski w tańcach towarzyskich; Piotr Artymiuk - założyciel i właściciel Centrum Twórczego Rozwoju „ARTYSTYKA”, po  obejrzeniu 26  zespołów tanecznych postanowiła nagrodzić:
 
W kategorii dzieci :
I miejsce – FIGIEL z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, opiekun- Agnieszka Bieńkowska,
II miejsce – ENERGIA z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie, opiekun- Danuta Przysiadka,
III miejsce – SEZAMKI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, opiekun- Hanna Paluszkiewicz,

W kategorii juniorzy:
I miejsce – KONTRA II z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białej Podlaskiej, opiekun- Dorota Kowalczyk,
II miejsce – ACROSS z Centrum Kultury w Łęcznej, opiekun- Aleksandra Murat-Bochen, Milena Murat, Olga Pachulec,
III miejsce – FORMACJA SHOW DANCE JUNIORS z Bialskiego Centrum Kultury KK „Piast”, opiekun- Karolina Brodzik-Zaremba,

W kategorii młodzik:
I miejsce – BALLO I z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie, opiekun- Sabina Englot,
II miejsce – CHEERS z Centrum Kultury w Łęcznej, opiekun- Aleksandra Murat-Bochen, Milena Murat, Olga Pachulec,
III miejsce – KONTRAST z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białej Podlaskiej, opiekun- Dorota Kowalczyk.

W kategorii młodzież:
I miejsce – CHILLOUT & NUTS CREW z Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, opiekun- Joanna Charczuk,
II miejsce – FORMACJA HIP-HOP SENIORS z Bialskiego Centrum Kultury KK „Piast”, opiekun- Karolina Brodzik-Zaremba,
III miejsce – MACIERZANKA z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, opiekun- Agnieszka Bieńkowska.

Mieliśmy okazję przekonać się o obfitości repertuaru, zarówno choreografii, rożnych technik jak i strojów. Przekonaliśmy się, że poziom umiejętności i świadomości tanecznej zespołów, a przede wszystkim opiekunów – choreografów zespołów zmienia się na ich korzyść. Oznacza to ni mniej ni więcej, że zespoły coraz bardziej dbają o właściwą technikę wykonania poszczególnych elementów ruchu, a choreografie poza tym, że są atrakcyjne i miłe dla oka są uzasadnionymi i odpowiednio dobranymi do poszczególnej grupy wiekowej kompozycjami scenicznymi. Warto zwrócić uwagę na to, że w tym roku pojawiło się kilka grup z Białej Podlaskiej, które prezentowały technikę modern. Grupy te, poza tym, że zdobyły nagrody wyraźnie urozmaiciły repertuar konkursu. Skład sędziowski miał sporo wątpliwości, rzecz dotyczy nie tylko wyboru laureatów, lecz wątpliwości w kontekście kwalifikowalności poszczególnych grup wiekowych, tzn. przyporządkowania zespołów do poszczególnych grup wiekowych. Zaobserwowaliśmy, że w pierwszej kategorii (6 – 9 lat)w kilku grupach prezentowali się tancerze w wieku powyżej dziewiątego roku życia. Konkurs mimo to oceniamy jako bardzo udany i z wyjątkowo wysokim poziomem każdego z uczestników powiedział Marcin Snuzik (przewodniczący komisji) Prezes Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Ulan-Majorat Panu Janowi Łaskiemu za wspieranie kultury tanecznej, Pani Eulalii Mikołajuk Dyrektorowi Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie za udostępnienie hali sportowej, a  Panu Krzysztofowi Karwowskiemu właścicielowi "Nowej Piekarni" w Łukowie  za ufundowanie słodkości zaproszonym gościom.


Opracowanie Sylwia Osińska, zdjęcie z archiwum Referatu Kultury w Ulanie Majoracie

[ data dodania : 11 Cze. 2013 / wizyt : 4925 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook