Drukuj Poleć znajomemu Tagi 9
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę
W piątek rowerem - podsumowanie

25 Cze. 2012

W piątek rowerem - podsumowanie


Jak zachęcić mieszkańców Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego, by jadąc do pracy lub szkoły wybrali rowery? Wystarczy zorganizować akcję promującą jazdę jednośladami – odpowiadają radzyńscy licealiści i od słów przechodzą do czynów.

I LO w Radzyniu Podlaskim na jednoślady stawia od dawna i dzięki temu wyrasta na rowerową stolicę powiatu. W roku szkolnym 2011/2012 licealiści zorganizowali akcję pod nazwą „W piątek rowerem”. Stanowiła ona część Roku Turystyki Rowerowej, jakim Zarząd Głównym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ogłosił rok 2012.

Celem akcji „W piątek rowerem” było pokazanie wszystkim zdrowotnych korzyści płynących z codziennej jazdy jednośladem oraz zachęcenie mieszkańców Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego do korzystania z roweru jako środka transportu, którym można dojeżdżać do pracy lub szkoły. Ponadto radzyńscy licealiści propagowali turystykę rowerową oraz bezpieczną jazdę rowerem, pogłębiali znajomość przepisów ruchu drogowego oraz zasady bezpiecznego korzystania z dróg, rozwijali świadomość ekologiczną młodzieży i wszystkich uczestników projektu, a także kształtowali zasady kulturalnego zachowania się na drogach i szlakach turystycznych. Planowanym rezultatem projektu był wzrost liczby osób jeżdżących rowerem, co w konsekwencji ma doprowadzić do zmniejszenia ruchu na drogach oraz zwiększyć też liczbę osób prowadzących aktywny tryb życia.

Projekt zaadresowany był do wszystkich uczniów i pracowników I LO w Radzyniu Podlaskim. Trwał od pierwszego wiosennego piątku (23 marca 2012 r.) do pierwszego letniego piątku (22 czerwca 2012 r.). Udział w nim wyrażało się przez przyjazd do szkoły (pracy) rowerem oraz odbiór od organizatora specjalnych kuponów. Upoważniały one m.in. do udziału w losowaniu nagród niespodzianek ufundowanych przez sponsorów.

Do projektu przystąpiły 232 osoby, co stanowi ponad połowę uczniów szkoły. W tym gronie aż 13 osób wzięło udział we wszystkich jedenastu odsłonach akcji. Byli to: Jan Borysiuk, Piotr Sokół, Marcin Matuszewski, Paweł Cieślak, Magdalena Grochowska, Kacper Grochowski, Bartosz Mitura, Aleksandra Żelazowska, Patryk Mańko, Katarzyna Popek, Kamil Jagielski, Piotr Zając i Łukasz Bednarczyk. Najaktywniejszymi klasami były klasy I g, I b, II c oraz I c.

Oficjalne podsumowanie projektu odbyło się w piątek 22 czerwca 2012 r. podczas IV Zlotu Członków i Sympatyków SKKT PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. W pierwszej jego części wręczono podziękowania wszystkim partnerom akcji oraz dyplomy najwytrwalszym uczestnikom. Następnie odbyło się losowanie nagród, w tym m.in. roweru. Ten, jako nagroda główna, trafił on do Piotra Sokoła, natomiast sprzęt turystyczny powędrował w ręce Magdaleny Grochowskiej, Magdaleny Wysokińskiej i Pawła Cieślaka. Spotkanie podsumowujące projekt zakończyła biesiada turystyczna przy ognisku.

Organizatorami akcji „W piątek rowerem” był Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim – www.skkt21.radzynpodlaski.pttk.pl.

Robert Mazurek

Podsumowanie rowerowych piątków_02
Podsumowanie rowerowych piątków_03
Podsumowanie rowerowych piątków_04
Podsumowanie rowerowych piątków_05
Podsumowanie rowerowych piątków_06
Podsumowanie rowerowych piątków_08
Podsumowanie rowerowych piątków_10
Podsumowanie rowerowych piątków_11
Podsumowanie rowerowych piątków_13
Podsumowanie rowerowych piątków_14
Podsumowanie rowerowych piątków_15
Podsumowanie rowerowych piątków_16
[ data dodania : 25 Cze. 2012 / wizyt : 5905 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook