Złoty Szafir Spomleku

02 Lis. 2016

Złoty Szafir Spomleku


Profesjonalni kucharze i szefowie kuchni podczas Kulinarnego Konkursu Sera Good Cheese 2016 uznali, że ser długo dojrzewający Szafir od Spółdzielczej Mleczarni Spomlek zasługuje na złoty medal.

Ocenie podlegały walory smakowe, organoleptyczne oraz ogólne wrażenie dotyczące ocenianych produktów. Szafir zdobył największą liczbę punktów w kategorii „Na deskę”.

Szafir to jeden z trzech serów premium produkowanych w Spomleku. Powstaje przy udziale drożdży winnych, które nadają mu charakterystyczny smak i konsystencję. Wytwarzany jest tradycyjnymi metodami, dojrzewa cztery miesiące, w trakcie których jest ręcznie pielęgnowany.  Co najważniejsze na tym etapie ludzkie ręce są szalenie ważne i nie do zastąpienia. Każdy z kilku tysięcy kręgów sera leżakujących w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim, co kilka dni musi być przekręcony i przetarty. Każda partia serów przed sprzedażą, nawet po spełnieniu długiego, niekiedy rocznego czasu dojrzewania, i tak na koniec jest indywidualnie sprawdzana i oceniana przez serowara oraz szefową dojrzewalni. Dopiero po pozytywnej ocenie specjalistów, może ona trafić do sklepów.

– Proces dojrzewania odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego w naszej spółdzielni wracamy na niego szczególną uwagę, stąd nasze sery długo dojrzewające Bursztyn, Rubin, Szafir jakością i smakiem dorównują najlepszym serom włoskim, francuskim czy szwajcarskim. Dowodem są nie tylko najwyższe odznaczenia podczas krajowych konkursów, ale uznanie konsumentów i znawców kulinarnych – mówi Edward Bajko, prezes Spomleku. Sery premium to jeszcze nisza na polskich półkach sklepowych, jednak ten segment rośnie w szybkim tempie. – Coraz częściej ludzie kupują nie tylko zwykły żółty ser, ale kupują emocje z nim związane. Jedni z próżności, bo stać ich na to, inni z okazji przyjęcia gości lub po prostu rodzinnej kolacji. Uczymy się nowych zachowań żywieniowych – tłumaczy Bajko.

Wyniki konkursu Good Cheese i wręczenie medali odbyło się w dniach 26-28 października w Zawierciu podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego. Złoty medal dla sera Szafir odebrał prezes Spomleku Edward Bajko. 

Złoty Szafir Spomleku
Złoty Szafir Spomleku
Złoty Szafir Spomleku
[ data dodania : 02 Lis. 2016 / wizyt : 3499 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook