POWRÓT
Drukuj Poleć znajomemu Tagi 3
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

Pałacyk w Białce

Pałacyk w Białce

Na przełomie XV i XVI w., w miejscu zwanym obecnie Kopcem, znajdowała się siedziba rodu Kazanowskich. Wiadomo, że za czasów Stanisława Antoniego Szczuki, tj. w końcu XVII stulecia, w Białce powstał jeden z folwarków radzyńskich, istniał tu również dwór. Obecny pałac powstał w XIX w., na miejscu starego, murowanego dworu z pierwszej połowy XVIII w. Ufundował go właściciel dóbr radzyńskich – Stanisław Szlubowski. W okresie II wojny światowej w pałacu kwaterowali niemieccy lotnicy, a następnie Rosjanie, którzy zajmowali się naprawą sprzętu zmotoryzowanego. Po wojnie, do 1949 r., mieścił się tu sierociniec prowadzony przez Siostry Miłosierdzia, a potem Dom Dziecka. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje jednopiętrowy pałac w stylu klasycystycznym z czterokolumnowym portykiem, budynki gospodarcze oraz rozległy park krajobrazowy o powierzchni 18 ha.

Na temat zagadkowych okopów-wałów zwanych Kopcem, znajdujących się w sąsiedztwie pałacyku w Białce, krąży wiele legend. Gdy istniał tu Dom Dziecka, nieraz w czasie zabaw wychowankowie odnajdywali na wałach stare cegły. Być może są to pozostałości dawnej fortalicji braci Kazanowskich, przybyłych na Podlasie z ziemi radomskiej w drugiej połowie XV w. Miejsce to nigdy nie było badane archeologicznie.


Według jakiegoś bardzo dawnego przekazu miała tu stać budowla otoczona fosą wodną, która z czasem popadła w ruinę, a wreszcie zapadła się pod ziemię. Istnieją też rewelacyjne przekazy, jakoby znajdowała się tu „wyjeżdżania” z radzyńskiego pałacu Szlubowskich do pałacyku w Białce, którędy wyjeżdżały karoce. Jeszcze inny przekaz mówi o okopach z czasów „potopu szwedzkiego”. 

Pałac w Białce
Pałac w Białce_02
Pałac w Białce_03
Pałac w Białce_04
Pałac w Białce_05
Pałac w Białce_06
Pałac w Białce_07
Pałac w Białce_08
Pałac w Białce_09
Pałac w Białce_10
Pałac w Białce_11
Pałac w Białce_12
Pałac w Białce_13
Pałac w Białce_14
Pałac w Białce_15
Pałac w Białce_16
Pałac w Białce_17
Pałac w Białce_18
Pałac w Białce_19
Pałac w Białce_20
Pałac w Białce_21
Pałac w Białce_22
Pałac w Białce_23
Pałac w Białce_24
Pałac w Białce_25
Pałac w Białce_26
Pałac w Białce_27
Pałac w Białce_28
Pałac w Białce_29
Pałac w Białce_30
Pałac w Białce_31
Pałac w Białce_32
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook