POWRÓT
Drukuj Poleć znajomemu Tagi 6
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

To warto zobaczyć: Bełcząc

Kamień upamiętniający przeprawę wojsk generała Franciszka Kleeberga

Most na rzece Tyśmienica w ciągu drogi powiatowej Borki – Czemierniki – Bełcząc nosi imię generała Franciszka Kleeberga. Tuż obok mostu znajduje się kamień upamiętniający przeprawę wojsk generała w 1939 r. Pod koniec kampanii wrześniowej, po kapitulacji Warszawy, gen. Franciszek Kleeberg na czele Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” przeprawił się przez rzekę Tyśmienicę, by stoczyć potem pod Kockiem i Serokomlą ostatnią bitwę września. W nocy z 30 IX na 1 X 1939 roku, VI Batalion Saperów wybudował tutaj mosty: jeden pontonowy, drugi na palach – niski, tuż nad wodą. Do jego budowy wykorzystano jeszcze elementy pochodzące z I wojny światowej. I to właśnie te pale można oglądać do dziś przy niskim stanie wody w Tyśmienicy. Same przeprawy zostały rozebrane, aby wróg nie mógł ich wykorzystać.

Marianna Bocian – „Norwid w spódnicy”

„ziemia – kolebka przed wszystkimi snami
nad którą wznoszą się poranne zorze
dojrzewa w ludziach i we mnie
niejasnym ciągle owocem”

                                        z utworu „Obraz

W Bełczącu urodziła się znana poetka Marianna Bocian. Krytycy literaccy uważają, że poezja i proza Marianny Bocian są nieporównywalne do niczego, co powstało w literaturze XX wieku. Jej poezja nawiązuje do naszych wielkich romantyków – szczególnie Norwida, dlatego bywa nazywana „Norwidem w spódnicy”. Poetka pisała o prawach natury, ludzkiej egzystencji, umiłowaniu pracy i o sztuce, która jest wzbudzaniem sił boskich drzemiących w człowieku.

Most im. generała Franciszka Kleeberga. Fot. B. Sozoniuk
Kamień upamiętniający przeprawę wojsk generała F. Kleeberga w 1939 r.przez Tyśmienicę. fot. B. Sozoniuk
Kamień upamiętniający przeprawę wojsk generała F. Kleeberga w 1939 r. fot_B_Sozoniuk
Tyśmienica. Widok z mostu im. generała Franciszka Kleeberga. fot_B_Sozoniuk
Popiersie poetki Marianny Bocian. Fot. B. Sozoniuk
Dworek w Bełczącu. Fot. M. Jeżowski
Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook