POWRÓT
Drukuj Poleć znajomemu Tagi 5
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

To warto zobaczyć: Wola Osowińska

Kraina żołnierzy i bohaterów

Na terenie Woli Osowińskiej i w okolicy tej miejscowości zostały wyznaczone ścieżki edukacyjne: historyczna i dworska.

Dobra ziemskie Wola Osowińska w XVI i XVII stuleciu wchodziły w skład ogromnej fortuny Firlejów. W XVIII wieku przeszły w ręce Czerskich. Majątek, ze względu na zadłużenie kredytowe, w roku 1870 został wystawiony na publiczną licytację i sprzedany Alfonsowi Sierakowskiemu, a następnie przeszedł w ręce Aleksandra Makowskiego, powstańca 1831 roku, kawalera Krzyża Złotego Virtuti Militari. Za czasów jego syna Aleksandra Kazimierza – społecznika i doskonałego gospodarza – majątek otrzymywał nagrody krajowe i międzynarodowe za postęp w dziedzinie rolnictwa, a szczególnie ogrodnictwa. Na budynku XIX – wiecznej gorzelni znajduje się granitowa tablica upamiętniająca właścicieli Woli Osowińskiej – Makowskich h. Jelita.

W okazałym parku znajdującym się w zespole dworskim (około 5 ha powierzchni ) z dwoma sadzawkami i malowniczymi alejkami spacerowymi, rośnie dąb „Dewajtis" – pomnik przyrody: obwód ponad 5,5 m, oceniany przed wojną na 450 lat.

Przed budynkiem Zespołu Placówek Oświatowych (znajduje się on za zespołem dworsko-parkowym)  stoi pomnik upamiętniający zwycięskie walki  Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi, które toczyły się w rejonie Woli Osowińskiej 10 i 11 VIII 1915 roku.

Z drugiej strony budynku szkoły stoi granitowy obelisk – wzniesiony w 2006 roku z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego i Gminnego Ośrodka Kultury w Borkach z siedzibą w Woli Osowińskiej - upamiętniający organizatora i pierwszego dowódcę Dywizjonu 303 płk. Zdzisława Krasnodębskiego (1904 – 1980), który urodził się w Woli Osowińskiej. Imię pułkownika pilota Zdzisława Krasnodębskiego nosi miejscowa Szkoła Podstawowa, a rokrocznie są organizowane Dni Pamięci Dywizjonu 303.

Cykliczną imprezą odbywającą się w maju, która upamiętnia wydarzenia z 1915 r. tj. bitwę o Wolę Osowińska stoczoną przez IV Pułk Piechoty i I Brygadę Legionów Polskich oraz z 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej jest Memoriał Kawaleryjski o Szablę majora Jaworskiego.

Fotografie z III Memoriału Kawaleryjskiego o szablę majora Jaworskiego pochodzą ze strony:
https://plus.google.com/photos/103545218142793206464/albums/5874275302400535073?banner=pwa

Obelisk pamięci Zdzisława Krasnodębskiego. fot. B. Sozoniuk
Odsłonięcie obeliska pamięci Zdzisława Krasnodębskiego. fot. M. Paszkowski
Pomnik upamiętniający zwycięskie walki  Legionów Polskich
III Memoriał Kawaleryjski o Szablę majora Jaworskiego
III Memoriał Kawaleryjski o Szablę majora Jaworskiego
Muzeum Wiejskie w Woli Osowińskiej. fot. B. Sozoniuk
Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook