Szlak literacki po terenie powiatu radzyńskiego

Szlak literacki po terenie powiatu radzyńskiego

Opracowanie szlaku literackiego po terenie Powiatu Radzyńskiego jest próbą upamiętnienia obecności waznych poctaci w literackim krajobrazie Podlasia i zachętą do samodzielnego odkrywania podlaskich motywów w biografiach i twórczości pisarzy.

Początek literackich tradycji na południowym podlasiu można łączyć z osobą Biernata z Lublina, który w Łukowie pełnił obowiązki pisarza. Wiemy również, że na jeden z sejmów do Parczewa przybył Mikołaj Rej. Pierwszą literacką wzmiankę po Podlasiu odnajdujemy w utworze Sebastiana Fabiana Klonowica (1545-1602) Flis to jest spuszczanie statków Wisłą (1595). Poeta wymienia w nim nazwy naszych rzek - Wieprza i Bugu. W przewodniku tym przedstawieni zostali literaci, którzy na przestrzeni wieków związali swe losy z ziemią podlaską, a szczególnie z powiatem radzyńskim: I. Krasicki, Z. Przesmycki, M. Bocian i wielu innych - bardzo znanych czy też nieco już dziś zapomnianych.

Opracowanie nie wyczerpuje zagadnienia z uwagi na rozległość tematu (np. nie uwzględniono twórców ludowych) i przypomina trochę staropolskie silva rerum. Autorzy mają nadzieje uzupełnić je sukcesywnie o nowe, być może odkryte wspólnie zczytelnikami, fakty literackie.

Zaprezentowani pisarze mają godnych następców - całą generację współczesnych twórców, publikujących w pismach regionalnych i prasie krajowej. To jest równiez temat na oddzielne opracowanie.

Przypomnijmy tych twórców literatury, których los, choćby na krótko, związał z naszym regionem.
Zapraszamy do lektury i wędrówki literackim szlakiem południowego Podlasia.

Przewodnik po szlaku dostępny jest w Punkcie Informacji Turystyczno-Kulturowej (PIT-K będzie czynny w sezonie: od kwietnia do końca października). Osoby, które będą chciały otrzymać publikację wcześniej proszone są o kontakt na nr tel. 83 352 77 80.

Jolanta Bilska. Szlak literacki po terenie powiatu radzyńskiego
Powiat Radzyński
Radzyń Podlaski 2014
ISBN 978-83-932690-6-8.
Redakcja – Bogdan Sozoniuk, skład i opracowanie graficzne – 3J-Studio Grafiki i Ilustracji, korekta – Magdalena Czerwińska, 
Oprawa: miękka,
objętość: 62 strony.

Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook