Pamięć dla Przyszłości – Miejsca pamięci Zagłady blisko nas

19 Kwi. 2016

Pamięć dla Przyszłości – Miejsca pamięci Zagłady blisko nas


19 kwietnia 2016 r. uczniowie ZSP im. Jana Pawła II uczczą getto w Radzyniu Podlaskim. Jest to data szczególna, ponieważ tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci o Holocauście i przeciwdziałania zbrodniom przeciw ludzkości oraz 73 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Formą upamiętniającą będzie „Spacer pamięci” granicami getta, który rozpocznie się o godzinie 11.00 od Placu Wolności, następnie zebrani przejdą ul. Dąbrowskiego, ul. Pocztową, ul. Armii Krajowej, ul Jana Pawła II, po czym powrócą na Plac Wolności kończąc spacer. Podczas przemarszu, biorący w nim udział zatrzymają się na chwilę przy pomniku poświęconym ofiarom Holocaustu z lat 1939 – 1945, gdzie zostaną złożone kwiaty, a następnie odbędzie się krótki program literacko – historyczny.

W celu upamiętnienia bohaterów powstania z 1943 jak i getta w Radzyniu Podlaskim uczestnicy przemarszu będą mieli przypięte papierowe żonkile, które wykonali uczniowie ZSP w ramach „Akcji Żonkil”. Papierowe żonkile będą rozdawane również mieszkańcom by zwrócić ich uwagę na wydarzenia związane z istnieniem getta w Radzyniu.

Projekt „Pamięć dla Przyszłości” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a jego celem jest upowszechnienie i podnoszenie poziomu wiedzy o Holocauście oraz poszukiwanie i upamiętnienie lokalnych miejsc pamięci.

Do tegorocznej edycji o nazwie „Miejsca pamięci Zagłady blisko nas” dołączyły uczennice z 1 la o profilu prawno administracyjnym w ZSP im Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, tworząc zespół, których opiekunami  są Pani Agnieszka Gątarczyk i Pani Teresa Filipiuk. Celem grupy  jest upamiętnienie getta w Radzyniu Podlaskim. Uczennice stworzyły również  specjalną stronę na facebooku poświęconą losom społeczności żydowskiej na terenie Radzynia Podlaskiego.

Poprzez taką formę upamiętnienia uczennice, biorące udział w projekcie, mają nadzieję uświadomić mieszkańcom wagę znaczenia Przeszłości w kształtowaniu tożsamości oraz jak Przeszłość jest istotna w budowaniu Przyszłości, która zależy od naszych postaw wobec różnych zjawisk. Pragnął by Radzynianie pamiętali o zagładzie, która zmieniła obraz ich miasta, by spoglądając na kamienne pomniki, pamiętali o społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Radzyń.

[ data dodania : 19 Kwi. 2016 / wizyt : 3745 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook