POWRÓT
Drukuj Poleć znajomemu Tagi 5
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

To warto zobaczyć: Czemierniki

Rezydencja Firlejów w Czemiernikach

Fortalicja Czemierniki. Fot. M. Jeżowski

Będąc w tej okolicy warto odwiedzić pobliskie Czemierniki. To dawne miasto należące do wielkiego rodu Firlejów, znane dziś z obronnego założenia pałacowo-parkowego z początku XVII wieku. O prawo miejskie dla osady wystarał się w 1509 roku u Zygmunta I Starego wojewoda lubelski, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny Mikołaj Firlej. Jego następca – biskup płocki i późniejszy prymas Polski Henryk Firlej uczynił Czemierniki miastem przewyższającym wiele innych miast lubelskich (z powodu piękności ogrodów i wspaniałości pałacu – twierdził ówczesny dziejopis Szymon Starowolski).

Pałac, wybudowany w latach 1615-1622 według kanonu architektury renesansowej Andrea Palladia, stoi nad stawami, pośród zespołu murowanych fortyfikacji z czterema bastionami połączonymi murami kurtynowymi z strzelnicami. Od umocnień oddziela go dodatkowo fosa z mostem. Tak zaprojektowany układ obronny, oparty na sprawdzonych wzorcach włoskich, zdał egzamin w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to najeźdźcy nie mogli zdobyć czemiernickiego zamku.
Sam pałac to regularna, prostopadłościenna budowla o trzech kondygnacjach, z zachowanym do dziś renesansowym symetrycznym układem wnętrz. Także klasyczne obramienia prostokątnych okien, wydatne potrójne gzymsy wyznaczające wysokość poszczególnych kondygnacji oraz otwarta loggia ze schodami na piętro – to charakterystyczne cechy architektury epoki odrodzenia. Niestety, w wiekach XVIII i XIX zmieniający się bardzo często właściciele czemiernickich włości nie dbali o właściwe utrzymanie obiektu, który popadł w zaniedbanie i utracił sporo ze swego pierwotnego piękna. Gruntowny remont pałacu przeprowadził dopiero w 1852 roku hrabia Wincenty Krasiński, generał wojsk polskich i ojciec Zygmunta Krasińskiego, autora „Nieboskiej komedii”. Wtedy to nad pogrążonym dachem wzniesiono wysoką neogotycką attykę z ostrołukowymi niszami, a we wnętrzach pojawiły się ozdobne drzwi i kominki z czarnego marmuru.
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą jeszcze późnorenesansowa brama z 1622 roku i oficyna z 1629. Z pałacu (obecnie jest własnością prywatnej fundacji) prowadzi do miasta, częściowo groblą nad stawem, ulica Zamkowa.
W mieście najważniejszym zabytkiem jest późnorenesansowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa, fundowany w latach 1603-1617 przez biskupa Henryka Firleja. We wnętrzu zachowała się sztukateryjna dekoracja sklepień, w typie renesansu lubelskiego, wykonana przez muratora Jana Wolffa, znanego m.in. z realizacji w kościołach Zamościa, Radzynia Podlaskiego i Turobina.

Fortalicja Czemierniki. fot. MarekJeżowski
Czemierniki, fortyfikacje. fot. A. Semeniuk
Fortalicja Czemierniki. fot. MarekJeżowski
Czemierniki, fortyfikacje. fot. B. Sozoniuk
Czemierniki. Widok na kościół. fot. MarekJeżowski
Czemierniki. fot. B. Sozoniuk
Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook