POWRÓT
Drukuj Poleć znajomemu Tagi 3
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

To warto zobaczyć: Brzozowica Duża

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Brzozowica”

Ścieżka historyczno–przyrodnicza „Brzozowica” ukazuje zarówno walory przyrodnicze terenu jak i rys historyczny z czasów przedwojennych i II wojny światowej. Na trasie znajdują się dwa odnowione obiekty historyczne: kapliczka symbolizująca ustąpienie pożaru zagrażającego wsi Brzozowica oraz kopiec upamiętniający rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ścieżka wyposażona została w tablice dydaktyczne oraz miejsca do odpoczynku w postaci ławek i zadaszenia. Ma długość około 1,5 km, została otwarta we wrześniu 2008 roku.

W 1915 roku przez tereny gminy Kąkolewnica przemieszczały się oddziały I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego. Tegoż roku na terenie gminy została stoczona bitwa pod Grabowcem. Polegli zostali pochowani na cmentarzu wojennym w Grabowcu.

Kopiec i pomnik wraz z otaczającymi wałami wzniesiono, aby upamiętnić postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą budowy kopca i pomnika ku czci Naczelnika na szlaku przemarszu I Brygady Legionów był leśniczy Edward Trzeciak. W 1936 roku, czyli w pierwszą rocznicę śmierci Piłsudskiego, miejscowa ludność wspólnie z pracownikami leśnymi spontanicznie usypała kopiec poświęcony Komendantowi. Ciekawostką jest to, że z tej okazji z Krakowa przywieziono symboliczną garstkę ziemi z kopca Józefa Piłsudskiego. Rok później (3 maja) miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika. Brzozowickie miejsce pamięci przetrwało okupację i okres PRL – u. Płaskorzeźba z głową Marszałka została zdjęta z pomnika i ukryta w leśniczówce jeszcze w 1940 roku. Późniejszy leśniczy Jan Stasiewicz odnalazł ją w latach siedemdziesiątych podczas rozbiórki starej leśniczówki. Przechował medalion u siebie, a kiedy w Brzozowicy utworzono parafię – przekazał go ks. proboszczowi Edwardowi Szarkowi. W maju 1992 roku płaskorzeźba powróciła na pomnik. W leśnej scenerii odprawiono wtedy uroczystą mszę świętą, w której uczestniczyli ostatni żyjący żołnierze Marszałka. Na pomniku został umieszczony orzełek legionowy zachowany do dziś. Od 1998 roku Brzozowica znajduje się na trasie „Marszów Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego na Podlasiu”, które organizowane są na przełomie maja i czerwca.

Kopiec i pomnik są miejscem uroczystości patriotyczno – religijnych ( 3 V oraz 11 XI).

Kopiec J. Piłsudskiego. Fot. B.Sozoniuk
Otwarcie ściezki 2008 r. Fot. R. Stefański
Kapliczka. Fot. B.Sozoniuk
Miejsce odpoczynku na ścieżce. Fot. B.Sozoniuk
Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook