Drukuj Poleć znajomemu Tagi 9
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę
Nasz Folklor ze Smakiem czyli Woleńskie Kartoflaki certyfikowanym produktem regionalnym!

14 Gru. 2012

Nasz Folklor ze Smakiem czyli Woleńskie Kartoflaki certyfikowanym produktem regionalnym!


Woleńskie kartoflaki setnym Produktem Tradycyjnym Lubelszczyzny.

Woleńskie kartoflaki z soczewicą to setna potrawa wpisana na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z tej okazji na uroczystej gali, która odbyła się 12 grudnia 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie spotkali się twórcy regionalnych przysmaków.

Lista Produktów Tradycyjnych tworzona jest od 2005 roku. Otwiera ją „Świąteczny Olej Roztoczański” tłoczony z rzepaku. Z Lubelszczyzny w tym roku wpisano na listę 33 produkty, a wśród nich m.in.: Chleb Żytni Wygnanowski ze Stasina, Chleb Wiejski z Otrębami z Mikołajówki czy Piernik Żydowski z Jabłonnej. Z numerem setnym na Listę wpisano Woleńskie Kartoflaki zgłoszone przez Gminny Ośrodek Kultury w Woli Osowińskiej. Podczas degustacji stały się one swoista rewelacją. Stoisko było wprost oblegane.

Ta lokalna odmiana pyz, powstaje z gotowanych ziemniaków i odrobiny mąki, nadziewanych soczewicą, serem, kaszą gryczaną, bobem lub fasolą zdobywa sobie coraz większą popularność w regionie. Można je kupić na festynach w skansenie w Lublinie, zamawiane są na uroczystości rodzinne, a także na poczęstunek przy oficjalnych okazjach.

Kartoflaki wytwarzane są przez gospodynie z Woli Osowińskiej według następującego przepisu:

Do przygotowania potrawy potrzebne są następujące składniki:
Ziemniaki ugotowane i surowe (tarte), soczewica, kasza jaglana, kasza gryczana, groch, mleko, cebula, słonina, przyprawy: pieprz, sól.

Przygotowanie:
Etap 1 – Ugotowane ziemniaki przemleć przez maszynkę lub przecisnąć przez prasę, surowe ziemniaki zetrzeć na tarce, odcisnąć miąższ, dodać sól i dobrze wymieszać na jednolite ciasto.
Etap 2 – Przygotowanie farszu z soczewicy
Soczewicę namoczyć, ugotować, słoninę z cebula podsmażyć i zemleć razem z ugotowaną soczewicą. Doprawić solą i pieprzem.

Przygotowanie farszu z kaszy jaglanej
Do garnka wsypujemy miarkę kaszy jaglanej, dwie miarki mleka i gotujemy do miękkości często mieszając aby kasza nie przywarła do garnka. Tak ugotowana kaszę doprawiamy cukrem i mieszamy.

Przygotowanie farszu z kaszy gryczanej
Do garnka wsypujemy miarkę kaszy gryczanej, dwie miarki wody i gotujemy do miękkości często mieszając aby kasza nie przywarła do garnka. Tak ugotowana kaszę doprawiamy solą i pieprzem.

Przygotowanie farszu z grochu
Do garnka wsypujemy groch, zalewany wodą i gotujemy do miękkości. Lekko ostudzony mielimy w maszynce, następnie doprawiamy solą i pieprzem.

Etap 3 – Z przygotowanego ciasta ziemniaczanego formujemy kulki, lekko rozklepujemy, nakładamy do środka farsz z soczewicy lub kaszy jaglanej, kaszy gryczanej czy grochu. Następnie sklejamy brzegi i formujemy pieroga w dłoniach.
Etap 4 – Tak przygotowane pierogi wrzucamy do garnka ze wrzącą wodą. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze od 3 do 5 minut.

Życzymy smacznego!

P.S. Jakbyście je nie gotowani i lepili i tak najlepsze kartoflaki przygotowują gospodynie z Woli Osowińskiej.


fot. Archiwum GOK w Borkach

Kartoflaki_Woleńskie_02
Kartoflaki_Woleńskie_03
Kartoflaki_Woleńskie_04
Kartoflaki_Woleńskie_05
Kartoflaki_Woleńskie_06
Kartoflaki_Woleńskie_07
Kartoflaki_Woleńskie_08
Kartoflaki_Woleńskie_09
Kartoflaki_Woleńskie_10
Kartoflaki_Woleńskie_11
Kartoflaki_Woleńskie_12
Kartoflaki_Woleńskie_13
[ data dodania : 14 Gru. 2012 / wizyt : 5107 ]

‹ zobacz wszystkie

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook